BURSİYERLERİMİZDEN

 BURSİYERLERİMİZİN ALDIKLARI BURSLAR HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİ  

 

Alperen KILIÇ
Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği
Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandığında Yıldız Teknik Üniversitesi'ne yerleştiğimi öğrenmek beni çok sevindirse de İstanbul'un pahalılığı gözümü korkutmuştu. Çeşitli kurum ve kuruluşların sağladığı burs olanaklarını incelerken okulumuzun duyrularında burs başvuruları kısmı dikkatimi çekti. Burs bürosunun hazırlamış olduğu formdan başvurumu tamamladım ve burs almaya hak kazandım. 2018 yılından beri özel bir vakıf ve okulumuzun yemek bursundan yararlanıyorum. Bütün süreç boyunca bıkmadan bana yardımcı olan, bilgilendiren, eksik belgelerimi tamamlamamda bana yardımcı olan ve motive eden burs bürosuna teşekkür ederim.

Alperen KILIÇ

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği

 Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandığında Yıldız Teknik Üniversitesi'ne yerleştiğimi öğrenmek beni çok sevindirse de İstanbul'un pahalılığı gözümü korkutmuştu. Çeşitli kurum ve kuruluşların sağladığı burs olanaklarını incelerken okulumuzun duyurularında burs başvuruları kısmı dikkatimi çekti. Burs bürosunun hazırlamış olduğu formdan başvurumu tamamladım ve burs almaya hak kazandım. 2018 yılından beri özel bir vakıf ve okulumuzun yemek bursundan yararlanıyorum. Bütün süreç boyunca bıkmadan bana yardımcı olan, bilgilendiren, eksik belgelerimi tamamlamamda bana yardımcı olan ve motive eden burs bürosuna teşekkür ederim.

 

Ecem ARICA

Harita Mühendisliği

Öncelikle yıldız teknik üniversitesinde okumak benim için bir gururdur. Başlarda İstanbul'da ikamet etmeme rağmen maddi kaygılar içerisindeydim. Derslere daha iyi odaklanmak ve kendimi geliştirmek konusunda yeterli olamamaktan korkuyordum. Artık üniversite mezunu olmak yeterli gelmiyor ve daha fazla donanım  sahibi olmamız gerekiyor. Bu burs sayesinde tüm kaygılarım sona erdi. Ben de ileride iş hayatına atıldığımda gençlerin kendini yetiştirmesine katkı sağlama isteğiyle doldum. Umarım bana da vakfın burs verenlerine katılmak nasip olur. Ailemizin daha da büyümesine vesile olurum. Ayrıca beni bu kuruma yönlendiren bu serüvenimde bana destek olan herkese teşekkür ederim.


Murat KETHÜDAOĞLU

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği

Yıldız Vakfından 2021 yılında burs almaya başladım. Kardeşim ve ben, ikimizde il dışında üniversite okuduğumuz için ailem iyi olanaklar sağlayamıyordu. Burs, okul ve yurt masraflarının bir kısmını  karşılamamda yardımcı oldu.  Aldığım burs, kendimi daha iyi geliştirmemde çok faydalı oldu. Burs almaya başladığımda her ay bir kitap alma kararı almıştım bu sayede düzenli kitap okumaya da başladım. Aldığım burs gerçekten bana çok yararlı oldu. Bu bursu sağlayan ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.


 TUBA KARATEPE

Çevre Mühendisliği

Yıldız Teknik Üniversitesini kazandığımda bu kadar çok olanakla karşılaşacağımı bilmiyordum. Her geçen gün üniversitemizin sunduğu yeni bir fırsatla karşılaşıyorum. Burs bürosuyla tanışmam ise 2020 yılında oldu. Başvuru süreci sonrasında Yıldız Teknik Üniversitesi Vakfından burs almaya başladım. 2022 yılı itibariyle 1000 kişiye burs veren Yıldız Teknik Üniversitesi Vakfına; tüm süreci titizlikle takip eden, sorularımızı asla yanıtsız bırakmayan Burs Koordinatörlüğü çalışanlarına teşekkür ederim.


 

Dilan AVCİL

Kimya Bölümü

Burs Bürosu ile ilk olarak hazırlık sınıfında tanıştım. Yıldız Teknik Üniversitesi'ne başlarken burs bürosu ya da diğer burslar hakkında bir bilgim yoktu. Fakat hazırlık sınıfı hocalarımız aracılığıyla burslar ve burs veren kuruluşlar hakkında bilgi sahibi oldum. Burs Bürosundan beni bir derneğe yönlendirdiler. Dernek yetkilisi ile görüşerek kısa zaman sonra bu derneğin bursiyeri oldum. Dernekteki tüm hocalarımızın sıcakkanlı  ve güler yüzlü davranışları ile ben de bu ailenin bir üyesi olduğumu hissettim. Aldığım burs yalnız bana değil benim gibi üniversite okuyan kardeşime de faydası oldu. Burs dışında giyim ve yemek yardımları da oldu. Dernek bana yeni arkadaşlar edinmem için de bir fırsat yarattı ve çeşitli etkinliklerde beraber bulunduk. Bundan dolayı derneğin bana sadece maddi değil manevi katkıları da küçümsenemez derecede büyüktür. YTÜ Burs Bürosuna, tüm gönüllü çalışan hocalarıma ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. 

 

Efe Turan AYRUK

Harita Mühendisliği Bölümü

Liseden üniversiteye geçtiğimde maddi açıdan sıkıntılar yaşayacağımı düşünürken Burs Bürosu ile tanıştım. Üniversiteye başladığım ilk senemde hayatımı kolaylaştıran bir burs oldu benim için. Bu burs sayesinde tek düşündüğüm derslerim oldu. Bu bursun derslerimde başarılı olmamda katkısının büyük olduğunu düşünüyorum. Beklediğimden çok daha fazlasını buldum Burs Bürosunda… üniversiteye ayak uydurmamda yeni insanlarla tanışmamda çok yardımı oldu. Öğrenciye sadece maddi olarak değil sosyal ve kültürel açıdan da birçok imkan sunuluyor. Çalışanların gerçekten tek derdi öğrencilere daha iyi imkanlar sunmak, daha çok öğrenciye yardım edebilmek olan ve bunun için çabalayan insanlar var orada. Öğrenciye sadece bu imkanlardan faydalanmak kalıyor. Büro ve yönlendirmeleri ile bu kadar erken tanışabildiğim için mutluyum.

 

Esra ŞAHİN

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü

 Yıldız Teknik Üniversitesinde okumak bir Yıldızlı olarak hayata atılacak olmak oldukça güzel fakat okumanın yanında bireyin kendini geliştirebilmesi için sosyal aktivitelerde oldukça önemlidir. Daha rahat ve daha sosyal bir eğitim süreci yaşamamda okulumuzun Burs Bürosu tarafından yönlendirildiğim dernekten 1.5 yıldır aldığım bursun faydası göz ardı edilemez. İşe başladığımda bende okulumuzun derneğine bağışta bulunmak isterim bize burs veren, bizlere güvenen, bizleri hep 1 adım daha öne taşıyan büyüklerimiz gibi. Bizlere bu dernek aracılığıyla burs veren büyüklerimize ve derneğimize hayatımızı kolaylaştırdığı için çok teşekkür ederim.

 

Şafak Selçuk

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği

 Okul başladığı zaman burslara başvurdum. Ailemin maddi durumu pek iyi olmadığı için bursa çok ihtiyacım vardı. KYK yurdu da  çıkmayınca çok moralim bozuldu. Çünkü İstanbul’da öğrenci olmak çok pahalı bir işti ve benim tek umudum KYK bursuydu. Ama KYK bursu da çok az kişiye çıkıyordu. Hatta çevremde KYK dan burs alan hiç kimse yoktu. Ama okulumuzun burs bürosu sayesinde bana KYK  bursu temin  edildi. Emin olun o burs bana ilaç gibi geldi. Ayrıca okula girdikten sonra değerli Burs Bürosu Hocalarımız tarafından Yemek Bursuna yönlendirildim ve artık yemek bursu da alıyorum. YTÜ BURS BÜROSU’NA, tüm çalışan hocalarıma ve memurlara yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim…….

 

Oğuzhan ÇİFTÇİ

Makine Mühendisliği Bölümü

Okulun başlayacağı haftalarda Burs Bürosuna başvurmuştum. Daha sonra burs için aday seçildiğimi öğrendim. Bursumu alabilmem için birkaç belge daha götürmem gerekiyordu. Ben de o sıralarda KYK bursuna başvurmuştum. Malum KYK bursu üniversitenin bursundan daha fazla ve yaz kış 4 yıl boyunca veriliyor. Bende başkaları da yararlansın diye iki  bursa birden  başvurmak istemedim. O yüzden tercihimi KYK tarafında kullandım ve üniversitenin bursu için gerekli belgeleri götürmedim. Ama daha sonra KYK bursu da çıkmadı, diğer bursun başvuru süresi doldu ve kısaca pirince giderken evdeki bulgurdan olduk. İki bursu da alamadım. 3-4 ay sonra arkadaşlarımdan biri bana üniversitenin bursundan bahsetti ve aklıma tekrar geldi. Arkadaşım bana gidip nereye başvurmam gerektiğini söyledi ve bende gittim. Yetkili hoca bana üniversiteye burs veren bir dernekten bahsetti. Hemen onun yetkilisi ile görüştüm. A dan Z ye her şeyi anlattım ve o da: “tamam ama bir şartımız var” dedi. Ve bana Yıldız Butik’ten bahsetti. Neler yapıldığını, işlerin nasıl gittiğini anlattı ve bursiyerlerden biraz da olsa çalışma beklediğini söyledi bursların karşılıksız olmadığını söyledi. Benim de hoşuma gitti ve kabul ettim. İyi ki de kabul etmişim çünkü gerçekten Yıldız Butik çok eğlenceli, çok uyumlu insanların bulunduğu ve gerçekten insana bir şeyler katan bir yer. Bu butik benim gibi burs alan öğrencilere ücretsiz kıyafet yardımı yapan üniversitemiz bünyesindeki bir mağaza. Ben de burada sadece 3 haftada totalde 3 saat çalışarak yardım etmiş oluyordum.